Sürücü Kursunuzu Buradan Arayabilirsiniz

Kategoriler

İzmir Sürücü Kursları
Sürücü Kursu ve Ehliyet Rehberi
Siz de Kursunuzu Hemen Bulun!

İzmir Sürücü Kursları

Ege’nin incisi olarak bilinen İzmir, kendine has yapısı, doğal güzellikleri ve sıcacık insanlarıyla kendine hayran bırakıyor. Dünyaca ünlü turizm merkezlerine ev sahipliği yapan İzmir, dokusu bozulmamış köyleri, eşsiz koyları ile Türkiye’nin en çok sevilen şehirleri arasında yer alıyor. Sadece doğasıyla değil tarihi yapıtlarıyla da insanı kendine çeken İzmir’i gezmek için birçok sebep bulunuyor.

Ege Bölgesi’nde bulunan İzmir, İstanbul ve Ankara’nın ardından ülkemizin üçüncü büyük kentidir. 4 milyonu aşkın nüfusu bulunan İzmir liman şehridir. İzmir denilince akla güzel plajları ve koyları gelse de İzmir binlerce yıllık tarihi geçmişe sahip. Şehirde birçok antik kent ve tarihi yapı bulunuyor.

İzmir Tarihi
İzmir Coğrafi Özellikler
İzmir Gezilecek Yerler
İzmir Tarihi

Eski İzmir (Smyrna) şehri, körfezin kuzeydoğusunda yer alan bir adacık üzerinde yer alıyor. Batı Anadolu kıyılarındaki Truva Savaşı’ndan sonra kurulan Aiol, İyon ve Dor kökenli olan ilk yerleşimler küçük yarımada üzerinde kurulmuştur.  Bölgede İyonyalılar uzun bir süre yaşamış ve en parlak dönemi bu dönem olmuştur.

Büyük İskender’in kenti ele geçirmesiyle de büyük bir refaha kavuşan İzmir, daha sonra Roma İmparatorluğu’nun eline geçmiştir. Doğu Roma İmparatorluğu döneminde Emeviler, Selçuklular, Haçlılar ve Cenevizliler kenti ele geçirmek için birbirleriyle savaştılar. Kenti ilk olarak Emeviler 672 yılında denizden zapt ederek İstanbul seferlerinde üs olarak kullandılar.

Türkler ise ilk kez 1081 yılında Selçuklu akıncılarından olan ve ilk Türk denizcisi olan Çaka Bey zamanında geçmiştir. Kent, Osmanlı idaresine 1422 yılında geçiyor. İzmir, I. Dünya Savaşı’ndan sonra 15 Mayıs 1919 tarihinde Yunan ordusu tarafından işgal ediliyor. Bu işgal, 9 Eylül 1922 tarihinde İzmir’in kurtuluşu ile sona eriyor.

İzmir Coğrafi Özellikler

İzmir’in kuzeyinde Balıkesir, doğusunda Manisa ve güneyinde Aydın illeri bulunuyor.  Şehir sınırları içinde Ege Bölgesi’nin önemli akarsularından olan Gediz, Küçük Menderes ve Bakırçay yer alır. Şehir bitki örtüsü yönünden Akdeniz iklimi etkisi altındadır. Akdeniz bitkilerini birçok türü bu şehirde bulunur. Maki bitki örtüsü yaygındır. Ormanların kapladığı alan şehrin %40’ı kadardır. İzmir’de yaz mevsimi sıcak ve kurak, kış mevsimi ise ılık ve yağışlı geçer. Kar yağışı nadiren görülür.

İzmir Gezilecek Yerler

Tarihi Kemeraltı Çarşısı

İzmir’deki Tarihi Kemeraltı Çarşısı, tarihi ve yaşayan en önemli alışveriş noktalarından biridir. Tarihi Kemeraltı Çarşısı, Smyrna Agora seviyesinden Konak Meydanına kadar uzanıyor. İlk başlarda dergâh olarak hizmet vermeye başlayan Tarihi Kemeraltı Çarşısı bugünkü halini 19, yüzyılda almıştır

Kızlarağası Hanı

Kemeraltı Çarşısı’nın içinde bulunan Kızlarağası Hanı, çarşıyı gezerken mutlaka gezilmesi gereken noktalardan biridir. İzmir’in en önemli yapılarından biri olan Kızlarağası Hanı, Kızlarağası Hacı Beşir Ağa tarafından yaptırılmıştır.

İzmir Sürücü Kursları

İzmir sürücü kursları bakımından oldukça fazla seçeneğe sahiptir. Ehliyet almak isteyenler ve kurs arayışına girenler ilk adım olarak en iyi sürücü kursu bulmak istiyor. İzmir ehliyet kursları arasından en doğru ve güvenilir kursu bulduktan sonra eğitimleri tamamlayarak yazılı ve direksiyon sınavında başarılı olmamız gerekiyor.

Bizi Takip Edin

Menü